Hakkımda

Hayata Başlangıç

1993 yılının Eylül ayında İstanbul' un Sarıyer ilçesinde doğdum. Lise zamanlarından önce orta okul dönemlerimden beri hayalim olan Bilgisayar Mühendisliği yolunda ufak adımlar attım, ki bu dönemler de bilgisayarım bile yoktu. Başkalarının evdelerin de hayran hayran baktığım bilgisayarlar vardır. Belki de özenme ile gerçekleşen bir hayaldi.

Okul Hayatı

Daha sonra Lise dönemimde bir sınavlar silsilesinden ve stresinden geçtikten sonra çok şükür ailemin desteği ile deŞükran Ülgezen Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde lise dönemim başlamış oldu. En eğlenceli yıllarım gır gırı, şamatası, kopyası bol olan bir dönemdi. Bu dönemlerde bir iki arkadaşım ile aşırı bir şekilde sivrildik. Gerek donanım, gerek ağ yapılandırma anlamında gerçi şu anda ağdan eser kalmadı ama donanım merakım hala daha da sürmektedir. Yazılıma gelecek olursakta lisedeki en değerli hocam Sn. Nermin Yilmaz ın büyük etkisi vardır. Kendisinin sayesinde de büyük gelişimler kaydettim ve yazılım konusunda ki merakım kat kat arttı. Ve bunun sonuçlarını Lise son dönemlerin de fazlası ile geri dönüş aldım. Sözel derslerim hiç iyi olmamıştır hiç bir okul dönemim de ama yinede iyi bir ortalama ile okulumu bitirdim.

Üniversite dönemimde 2 yıllık Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu nda yine Bilgisayar Programcılığı Bölümünü kazandım. Bunun öncesinde bir yıl hazırlık okudum. İngilizceden o dönemler de bıksamda şu anda derslere vermediğim özenler yüzünden pişmanım. Yarım yamalak hatta çok alt seviye de bir ingilizcem var sayılır. Üniversite döneminde bir çok arkadaş edindim ve bir çoğu ile hala daha görüşmekteyim. Ve yine üniversiteyi de iyi bir diploma notu ve başarı belgesi alarak bitirdim.

Staj Dönemleri

Emre Kara The Ritz CarltonHer neyse eğitim sürecim ve geçmişim bu şekilde. Profesyonel iş hayatına gelecek olursak. İlk olarak lise dönemindeki stajımı Kadıköy dolaylarında bir "NoteNotebook" adlı notebook tamircisinde yaptım. Burası donanım açısında bir çok deneyim ve tecrübe kattı. Staj döneminden sonra da yaklaşık 3 ay daha çalıştım. Yaklaşık 1 yıl çalıştım. Üniversite stajımı ise The Ritz Carlton İstanbul Otel inin IT (Bilgi İşlem) departmanın da hanım efendi ve beyfendi olarak hizmet alan ve hizmet veren bir otelde yaptım. Staj sürecimden daha sonra da istek üzerine IT Departmanın da destek vermek için staj dönemim dışında yaklaşık 1 aylık bir hizmet verdim. Başarılı bir şekilde ayrıldım. Sadece işini özenli, düzenli ve başarılı bir şekilde yapan hanım efendi ve beyfendilere verilen "First Class" belgesi aldım. Yaşattıkları bu güzel tecrübeden dolayı kendilerine teşekkürleri bir borç bilirim.

Profesyonel İş Süreci

Hayatta iş olarak belkide herkezin yaşadığı sıkıntılardan geçtim ve bir çok hatalarım da olmuştur. Ama tökezlediğimde de işin içinden çıkacak fırsatlar zaman alsada bulmuşumdur. Yazılım konusunda ASP.Net ve PHP dilleri arasında pek çok kez gidip gelsemde PHP dilinde tutunmaya çalışmışımdır her zaman.

SHOPAMANİ A.Ş. (PHP - BackEnd Developer)

Emre Kara Shopamani A.Ş.Yazılım anlamında ilk profesyonel olarak çalışmam Shopamani A.Ş. de freelance olarakcodeigniter framework ü ile bir projede yer almamla başlamıştır. Yaklaşık olarak 8 ay çalıştım. Bu proje de "Php-Backend Developer" olarak görev yaptım. İş verenlerin özverili ve düzenli çalışması beni ilerilere taşımıştır. Bu süreçten sonra kendimi yazılıma daha da adapte ederek kendimi geliştirmeyi kafama koydum ve şu anda da o süreçten geçmekteyim. Hiç durmadan çalışmaktayım her zaman araştırıp kendime bir şeyler katmaya çalışmaktayım. (2014.11 / 2015.07)

Acarnet Bilişim (PHP - BackEnd Developer - FrontEnd Developer)

Emre Kara Acarnet BilişimFirmada php dili üzerinden devam etmekteyim. Kurumsal firmalara yönelik çalışmalar yaparak bu firmaların ürünlerini, sayfalarını, referanslarını, içeriklerini, formlarını vb. bilgilerini düzenleyebilecekleri bir panel üzerinden kendilerine çalışma imkanı sunmaktayız. Tasarım olarak gerek responsive tasarımlar gerek normal tasarımlar üzerinden kendilerine hizmet vermekteyiz. Kısa zamanda büyük yol kat ederek. Yazılım Proje Sorumlusu pozisyonuna yükseldim. Çalışmalarımızda daha da özverili çalışarak müşterilerimiz memnun etmeye çalışmaktayız. (2015.11 / 2016.07)

Pinaps Experiential Event (Web Master - PHP - BackEnd & FrontEnd Developer)

Pinaps Experiential EventsBu firmada php dili üzerinden devam etmekteyim. Firma tarafından yapılan projeler dahilinde, firma müşterilerinin etkinlikleri ve projelerine özel web sitesi tasarlamak ve mevcut sitelerin yazılımsal olarak güncellemekteyim. Tasarım olarak firma bünyesinde bulunan tasarımcı arkadaşlar template çıkarıyor. Yazılım Sorumlusu ve Web Master olarak çalışmaktaydım. (2016.07 / 2017.02)

Random Bilişim Yazılım Hizmetleri (Yönetici - PHP - BackEnd & FrontEnd Developer)

Random Bilişim Yazılım HizmetleriKendi kurmuş olduğum firmam olan Random Bilişim'de php dilinde yazmış olduğum CMS'i yeni firmalara kazandırarak, buradan kazanç elde ederek firmanın kapasitesini geliştirmek niyetinde oldum. Her yeni firma kendi ihtiyaçlarınıda beraberinde getirdiği için yapmış olduğum CMS sürekli gelişmeye devam etti. Ayrıca yapmış olduğum müşterilere özel yazılımlarda olmuştur. Bu işleri yaparken kendimi geliştirmeyi de ihmal etmedim. Her yeni iş benim için apayrı bir tecrübe olmuştur. Yaklaşık 1 yıla yakın firmanın devamlılığı konusunda çalışmalarım sürdü ve maalesef beklenmeyen sebeplerden ötürü bu firmayı resmi olarak kapatmış bulunmaktayım. (2016.10 / 2017.08)

Pinaps Experiential Event (Web Master - PHP - BackEnd & FrontEnd Developer)

Pinaps Experiential EventsKendi işim döneminde de kendilerine destek vermeye devam ettiğim firma ile tekrardan devam etme kararı aldık. Firma bünyesinde yeni projelerin yapılması ve eski projelerin sürekliliğinin sürdürülmesi konusunda rol alıyorum.  (2017.10 / 2018.01)

Dokuz Yazılım (PHP - BackEnd & FrontEnd Developer)

E-ticaret sektöründe varlığını sürdüren Dokuz Yazılım ile çalışma dönemine adım attım. Bu süreç zarfında bir çok front-end projesi dahil back-end projesi de yapmış bulunuyorum. Firmanın kendi scripti içerisinde Pazar Yeri Entegrasyonları, Sanal Pos Entegrasyonları, Kargo Firmaları Entegrasyonları, Açık Arttırma Entegrasyonları, Oyun E-pin satışı gibi yazılıma ek bir çok script yazmış bulunmaktayım. (2018.01 / 2019.08)

 

Ubit Bilgi Teknolojileri

Ubit Bilgi TeknolojileriKurumsal yazılımlar, ölçme-değerlendirme sistemleri, kurumsal web sitesi tasarımı ve bilgi teknolojileri danışmanlığı alanlarında hizmet veren Ubit Bilgi Teknolojileri firmasında çalışmaya başladım. (2019.08 / ..)

 

 

Şu anda da iş dışında kendi projelerimi yapmaya devam etmekteyim. Yazılımı tamamen bana ait olan bu blog scriptini yapmış bulunmaktayım. Her geçen günde iyileştirmeye çalışıp modüllerle sistemi zenginleştirmeye çalışmaktayım.

 

 

Kullanılan Yazılım Dilleri ve Yardımcı Frameworkler

PHP
85%
CSS3
85%
HTML5
90%
MySQL
70%
jQuery
60%
PDO
75%
Bootstrap
90%
OOP
80%
Codeigniter
30%

Kullanılan Programlar

Adobe Illustrator
50%
Adobe Photoshop
70%
Laravel
40%
PhpStorm
70%
Sublime Text 3
90%
Git
50%
Dreamweaver
80%